Kasa fiskalna jota

Z kasami fiskalnymi spotykamy się w jakimś sklepie czy supermarkecie - jednym słowem tam, gdzie realizowana jest sprzedaż detaliczna. Ale od początku. Co to istnieje kasa fiskalna?

Kasy fiskalne inaczej te nazywane kasami piszącymi to nic dziwnego jak narzędzie elektroniczne, dzięki któremu potrafimy stwierdzić obrót i wielkość podatku dochodowego i VAT należnego ze sprzedaży detalicznej. Na świecie są urządzenia fiskalne, jakie nie posiadają pamięci fiskalnej, a informacje o zakupach rejestrowane są w obcej zabezpieczonej pamięci.

Chrzanów pożyczkaChrzanow pozyczka - Super Pożyczki

Już w Polsce kasy są urządzone w pamięć fiskalną o właściwościach OTP (One Time Programming), które dane są unikalnym numerem, w jakiej na wykonanie doby sprzedaży zalecane są kwoty netto i podatku. Oczywiście, do ostatniego zapisuje się łączna kwota podatku i cen brutto.

Podział kas fiskalnych.Ze względu na konstrukcję kasy rejestrujące różni się na określone kasy Electronic Cash Register (ECR), które:- współpracują z komputerami;- są drukarkami fiskalnymi;- są kasami komputerowymi;- systemy typu POS/EPOS (Point of Sale / Electronic Point of Sale);- są terminalami kasowymi.

Systemy, jakie są brane w kieszeniach wyróżniają się i na dwa podstawowe systemy:- systemy autonomiczne (program pracy kasy oraz program aplikacyjny znajdują się wewnątrz kasy, takie jak: POS, ECR, pełna baza towarowa PLU, lista kodów, nazwy towarów przyporządkowanymi symbolami literowymi stawek podatku PTU (Podatek od materiałów także usług));- systemy bazujące na komputerze (w tej kwocie brakuje klawiatury numerycznej lecz drukarka fiskalna jest kilka przycisków do wydruku raportu fiskalnego dobowego. Sprzedaże w obecnej kasie robione są przy pomocy programu aplikacyjnego otwartego na komputerze, który także steruje zestawem instrukcji fiskalnych).

Firma